Desk and Table Accessories
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (6)
- (6)
- (21)
- (8)
- (6)
- (6)
- (3)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (4)
- (8)
- (2)
- (1)
- (7)
- (1)
- (4)
- (40)
- (14)
- (5)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (7)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (10)
- (7)
- (1)
- (2)
- (2)
- (4)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (65)
- (1)
- (1)
- (6)
- (2)
- (1)
- (6)
- (22)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (21)
- (6)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (28)
- (7)
- (19)
- (5)
- (3)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (9)
- (1)
- (5)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (27)
- (1)
- (30)
- (99)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (10)
- (26)
- (1)
- (9)
- (1)
- (1)
- (133)
- (24)
- (32)
- (25)
- (8)
- (98)
- (1)
- (72)
- (8)
- (8)
- (2)
- (3)
- (1)
- (14)
- (1)
- (9)
- (24)
- (8)
Filtered Search Results
Fisherbrand™ Upright Set Leg Mounted Single Sided Slots
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
36 or 48 in. high steel slotted upright, 500 lb max. capacity, white color powder painted.
| Product Type | Single Sided Slot |
|---|
Fisherbrand™ Laboratory Workstation with Black Phenolic Work Surface
Mobile Lab Workstations are furnished complete with shelving, electrical fixtures, and work surfaces. They include a heavy duty tubular steel base equipped with vibration isolation casters.
| Height (Metric) | 213.4 cm |
|---|---|
| Depth (English) | 30 in. |
| Depth (Metric) | 76.2 cm |
| Certifications/Compliance | SEFA 8 |
| Height (English) | 84 in. |
Dynamic Diagnostics Isolation Station
Provides easy access to Personal Protection Equipment (PPE) in one area
| Includes | Hardware |
|---|---|
| Color | White |
| For Use With (Application) | Provides easy access to personal protection equipment in one area |
Dynamic Diagnostics Dividers for Lab Organizer Boxes
Short and long dividers designed for Dynamic Diagnostics Lab Organizer Boxes
| For Use With (Application) | For dividing lab organizer and storage boxes |
|---|
| Product Type | Divider Box |
|---|---|
| For Use With (Application) | Ideal for general purpose storage bins and organizers |
Dynamic Diagnostics Lids for Lab Organizer Boxes
Lids designed for Dynamic Diagnostics Lab Organizer Boxes
| Product Type | Lift-off Lid |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | Divider box |
Poltex Respiratory Hygiene Station U-Tub Wipe, Mask, Tissue
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Poltex™ Respiratory Hygiene Station holds two boxes of masks (child mask/adult mask or any combination), one large box of tissue or two half-size boxes, and one 8.5 x 11 in. sign.
| Product Type | Respiratory Hygiene Station |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | General hygiene products |
Poltex Respiratory Hygiene Station I
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Poltex™ Respiratory Hygiene Station holds two boxes of masks (child mask/adult mask or any combination), one large box of tissue or two half-size boxes, one bottle of hand sanitizer, and one 8.5 x 11 in. sign.
| Product Type | Respiratory Hygiene Station |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | General hygiene products |
POLTEX AMOS Plate, 10 x 12 in., Silver
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
The Poltex powder coated steel AMOS plate allows any surface to accept magnet mounted organizational products.
| No. of Shelves | None |
|---|---|
| Product Type | Organizer |
| For Use With (Equipment) | Magnet Mount Organizational Bins and Holders |
| Size | 12 x 10 in. |
| Color | Silver |
| Style | Flat |
| Material | Powder-coated Steel |
| Total Positions | 1 |
| No. of Doors | None |
| For Use With (Application) | Magnetic Surface For Magnet Mount Items |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Dimensions (D x W x H) | 0.5 x 12 x 10 in. |
Poltex Disinfecting Station
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Poltex Disinfecting Station holds wipe canister, hand sanitizer, gloves, etc.
| Includes | Steel Stand, Station, Hardware |
|---|---|
| Width (English) | 16.5 in. |
| Diameter (Metric) | 2 km |
| Color | Pink |
| Material | Acrylic |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Width (Metric) | 420 mm |
| Holds | Sanitizing Wipes, Gloves, Hand Sanitizer |
Poltex Respiratory Hygiene Station Q
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Poltex™ Respiratory Hygiene Station holds one large box of tissue or two half-size boxes, one bottle of hand sanitizer, one box or stack of cone masks, and one 8.5 x 11 in. sign holder.
| Product Type | Respiratory Hygiene Station |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | General hygiene products |
Poltex Respiratory Hygiene Station E
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Poltex™ Respiratory Hygiene Station holds up to 4 small boxes of tissues, one bottle of hand sanitizer, one box or stack of cone masks, and one 8.5 x 11 in. sign holder.
| Product Type | Respiratory Hygiene Station |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | General hygiene products |
Poltex N95 Respiratory Hygiene Station-Locking
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Poltex™ N95 Locking Respiratory Hygiene Station holds one box of N95 respirator masks, one large box of tissue or two half-size boxes, one bottle of hand sanitizer, and one 8.5 x 11 in. sign
| Product Type | N95 Hygiene Station |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | General hygiene products |
| Material | PETG |
Poltex Decapper Tool Holder - 4 Position
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Holds 4 screw cap decapper tools. Choose from Wall Mount, HB Tape Mount, or Magnet Mount with durable and cleanable PETG construction.
| Dimensions (L x W x H) | 4.8 x 10.8 x 4.7 in. |
|---|
Poltex Undermount Cord Keeper
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Mounts under laboratory bench shelves to utilize space then protrudes into usable position.
| No. of Shelves | None |
|---|---|
| Product Type | Organizer |
| Color | Clear |
| Material | PETG |
| No. of Doors | None |
| Autoclavable | Not Autoclavable |